Přejít k obsahu
     
Poskytování informací o programech

Webinář "FINANČNÍ, PRÁVNÍ A ADMINISTRATIVNÍ ASPEKTY PROJEKTŮ H2020"

19. 11. 2020

Pod záštitou Projektového centra proběhl další ze série webinářů. Tento byl uspořádán ve spolupráci s Technologickým centrem AV ČR, tentokrát na téma finančních, právních a administrativních aspektů projektů H2020. Na úvod byl účastníkům představen životní cyklus projektu (praktické informace k podávání návrhu projektu, hodnocení, implementaci i auditům). Dále následovalo téma právních aspektů přípravy a realizace projektů (grantová dohoda, konsorciální smlouva, ochrana duševního vlastnictví a šíření a využití výsledků výzkumu) a finančních aspektů přípravy a realizace projektů (příprava rozpočtu, rozpočtové kategorie s akcentem na osobní náklady a vykazování nákladů). Na závěr se účastníci seznámili s prací Funding & tender opportunities portálem.

Přednášející: Ing. Lenka Chvojková, Ph.D., Ing. Aneta Kašlíková, Ph.D., Mgr. Jiří Kotouček

Pcs_jak_psat_implementci_v_projektech_H2020

Jednání TIMI CREATION s.r.o. s vedením NTC - 29. 10. 2020

Zástupci společnosti TIMI CREATION s.r.o. jednali s vedením NTC o rozšíření průmyslových licencí na termovizních kamerách pro komerční využití.

pcs_Timi_Creation

Seminář "Jak psát implementaci v projektech Horizont 2020 a Horizont Evropa" 

19. 10. 2020

Projektové centrum připravilo další ze seminářů zaměřených na končící program Horizont 2020 a na připravovaný Horizont Evropa, tentokrát se zaměřením na část „implementace“. O implementaci ve fázi přípravy přihlášky i přípravy projektu hovořil Jan Bouchal, konzultant projektů H2020 ze společnosti IS-Practice. O své zkušenosti s částí implementace, a to z pohledu řešitelů projektů či hodnotitelů projektových žádostí se podělili Martin Čech a Tomáš Mildorf z FAV ZČU. Na závěr semináře představila Lenka Strnadová z Projektového centra ZČU aktuální informace o připravovaném programu Horizont Evropa.
Vzhledem k situaci s COVID-19 se tento seminář uskutečnil online.

Pcs_financni_pravni_aspekty

Školení zaměřené na finanční aspekty evropských projektů

Dagmar Franzeová Vokounová se 27. - 27. 8. 2020 zúčastnila školení zaměřeného na finanční aspekty evropských projektů. Školení, které se konalo na Santorini, vedl Nikolaos Floratos ze společnosti KeyInnovations.

Pcs_Dagmar_Franzeova

Seminář ERASMUS+ a Fondy EHP - 21. 9. 2020


Projektové centrum ZČU uspořádalo ve spolupráci s Domem zahraniční spolupráce informační seminář týkající se současné a budoucí situace programů Erasmus+ (KA2 – Strategická partnerství) a fondů EHP. Semináře se zúčastnili zájemci a zájemkyně jak ze ZČU, tak z dalších organizací, zejména neziskových, a to jak z Plzně, tak i z Plzeňského kraje. Jan Slavíček představil program Erasmus+, krátce pohovořil o předpokládané podobě programu v následujícím programovém období, nicméně hlavním tématem byly podzimní mimořádné výzvy na témata „digitalizace“ a „kreativita a kultura“. Jana Hůrská představila Program Vzdělávání v rámci Fondů EHP, konkrétně projekty institucionální spolupráce, projekty mobilit a projekty inkluzivního vzdělávání.
Vzhledem k situaci s COVID-19 se tento seminář uskutečnil online.

Pcs_Erasmus_a_Fondy_EHP

Západočeská univerzita iniciovala mezisektorové setkání na téma možných synergií v oblasti výzkumu a inovací

Projektové centrum ZČU odstartovalo svou iniciativu v oblasti hledání možností spolupráce ve výzkumu a inovacích mezi univerzitním sektorem a podnikatelskou (ale i veřejnou) sférou diskuzí u kulatého stolu na téma Synergie mezi výzkumnou a podnikatelskou sférou: Evropské nástroje podpory spolupráce univerzit a malých a středních podniků na poli výzkumu a inovacích. Akce, která se konala pod záštitou festivalu Inovujeme Plzeň za pomoci Podnikatelského a inovačního centra Plzeň dne 6. listopadu 2019, přilákala 22 účastnic a účastníků ze Západočeské univerzity, malých a středních firem, start-upů i veřejných institucí jako RRA. První z řady plánovaných setkání otevřelo diskuzi na téma příležitostí pro projekty a financování, které Evropská unie poskytuje svými finančními nástroji i rámcovým programem H2020/Horizont Evropa na podporu inovací vedených univerzitními výzkumníky a soukromými výzkumnými týmy ze sektoru malého a středního podnikání. Klíčovým tématem nové iniciativy je hledání synergií mezi těmito a dalšími sektory, kterých by všechny strany mohly využít pro posílení své účasti na projektech financovaných z evropských komunitárních programů. Na akci vystoupili se svými diskuzními a informačními příspěvky zástupci a zástupkyně Evropské komise, ZČU i Technologického centra AV ČR. Diskuze vyústila v založení online komunikační a networkingové platformy, která bude základem pro budoucí rozvíjení budoucí spolupráce.

Synergie v oblasti vyzkumu a inovaci_6.11._3

Dopad evropských projektů na semináři a workshopu Projektového centra ZČU

Projektové centrum ZČU uspořádalo 14. října 2019 seminář a workshop Dopad (Impact) a diseminace v projektech Horizont 2020. Akce byla pokračováním série informačních a školících setkání zaměřených na projekty z rámcového programu EU. S ohledem na rostoucí význam jasně formulovaného dopadu evropských projektů v žádostech o financování se dopolední seminář zaměřil na praktické informace ohledně formulace dopadu, diseminačních, exploatačních a komunikačních strategií v projektových žádostech, kritérií hodnocení této části projektů a užitečných služeb a informací, které může poskytnout evropská služba CORDIS. Na vedení úspěšného semináře, na němž bylo přítomno 33 účastníků a účastnic, se podíleli odborníci a odbornice na psaní i hodnocení projektů z Technologického centra AV ČR, soukromé konzultační firmy, Západočeské univerzity v Plzni i žurnalistka ze služby CORDIS. Odpolední workshop poskytl zaměstnancům a zaměstnankyním ZČU možnost vyzkoušet si profesionální a osvědčené postupy psaní a hodnocení dopadu projektů za pomocí připravených studijních materiálů.

Horizont 2020 je příležitostí pro společenské a humanitní vědy i ve svém závěrečném roce

Projektové centrum Západočeské univerzity v Plzni uspořádalo dne 26. června 2019 informační a diskuzní setkání s výzkumníky z oblasti společenských a humanitních věd. Na setkání se 18 zástupců a zástupkyň akademické obce – vedení Fakulty filozofické, ale také jednotliví výzkumníci a projektoví pracovníci z kateder Fakulty filozofické i Fakulty pedagogické – seznámilo s nejnovějšími informacemi o nabídce pracovního programu Evropa v měnícím se světě, ale také s dalšími připravovanými tématy programu Horizont 2020 EU v oblasti Společenských výzev, podpory mobilit (Akce Marie Skłodowska-Curie), síťování a spolupráce (programy Twinning, COST). Součástí diskuze, mimo grantových příležitostí, byla i otázka budoucí projektové podpory na ZČU či stále potřebnějšího prohlubování mezioborové spolupráce na Západočeské univerzitě.

Téma semináře zaměřeného na poslední fázi výzev z programu Horizont 2020 zaujalo zaměstnance univerzit, výzkumných center i soukromých firem

11. března 2019 v zasedací místnosti Fakulty filozofické ZČU v Plzni proběhl seminář „Horizont 2020 – poslední fáze výzev: zbývající příležitosti k individuálnímu výzkumu i vědecké spolupráci“. První blok přednášek byl věnován výzvám a praxím. Zástupci Technologického centra AV ČR přednesli přednášky na téma struktura programu Horizont 2020, Společenské výzvy 1 a 6 a příležitosti v grantech MSCA a ERC. Blok uzavřel úspěšný řešitel grantů MSCA a Horizont2020 vedoucí katedry sociologie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy PhDr. Dino Numerato, Ph.D., prezentací vlastní praxe. Druhý blok přednášek se zaměřil na možné spolupráce oblastí vědy a podnikání. Ing. Kateřina Kopecká z Centra nanomateriálů a obnovitelných zdrojů Synpo, a.s., přednesla svoje praktické zkušenosti a konzultant Jan Petrásek z BIC Plzeň představil síť EEN včetně možností jejího využití pro výzkumné instituce. Děkujeme více než 40 účastníkům akce za jejich zájem a budeme se těšit na další setkání v rámci připravovaných seminářů.

Seminar_Horizont2020_

Pozvánka na seminář: Horizont 2020 – poslední fáze výzev, zbývající příležitosti k individuálnímu výzkumu i vědecké spolupráci

Kdy: 11. března 2019 od 9.00 do 13.00 hodin
Kde: Zasedací místnost Fakulty filozofické ZČU, SP 319, Sedláčkova 15, Plzeň


Téma: Informační seminář pro potencionální žadatele o podporu z programu Horizont 2020 z řad výzkumníků, firem i zaměstnanců (projektového managementu). Diskuze a prezentace se zaměří na představení stávajících a připravovaných výzev v rámci končícího programu Horizont 2020, možnosti a praktické aspekty přípravy a řešení individuálních i kolaborativních projektů sekce podpory Vynikající věda (akce Marie Skłodowska-Curie, granty Evropské výzkumné rady) i aktuální výzvy v sekci podpory Společenské výzvy.


Hosté*:

Mgr. Zuzana Čapková (Technologické centrum AV ČR, národní kontakt pro MSCA a granty ERC
Ing. Kateřina Kopecká (Centrum nanomateriálů a obnovitelných zdrojů, Synpo a.s.)
PhDr. Dino Numerato, Ph.D. (vedoucí katedry sociologie, Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy, úspěšný řešitel projektů MSCA a Horizon 2020)
Mgr. Michal Pacvoň, Ph.D. (Technologické centrum AV ČR, národní kontakt pro společenskou výzvu 6 „Evropa v měnícím se světě“)
Jan Petrásek (Podnikatelské a inovační centrum Plzeň, BIC, konzultant)*


Přihlášky zasílejte na e-mail mtobolov@rek.zcu.cz. Uveďte prosím své jméno, kontaktní informace, pracovní zařazení a institucionální příslušnost.

Deadline na podávání přihlášek: 1. 3. 2019

* Za spolupráci při organizaci děkujeme Podnikatelskému a inovačnímu centru Plzeň.

Šťastný nový rok 2019

Na začátku nového roku bychom chtěli všem poděkovat za dosavadní spolupráci a zároveň bychom se rádi ohlédli zpět a chtěli bychom informovat naše minulé, současné a budoucí partnery o významných aktivitách, které mohly vzniknout díky projektu SICIP.

Za první dva roky realizace projektu SICIP jsme zkonzultovali přibližně 60 projektových návrhů a projektů z následujících programů: Horizon2020, Erasmus+, LIFE, Interreg Central Europe, Interreg Danube, Interreg Europe, Cíl EÚS, Program spolupráce Svobodný stát Sasko – Česká republika 2014–2020. Kromě výše uvedeného jsme v daném období byli aktivní součástí mezinárodních týmů připravujících projektové žádosti do mezinárodních programů.

Zorganizovali jsme workshopy a mezinárodní akce formátu R2B ve vlastní režii nebo ve spolupráci s dalšími institucemi např. The European Network of Research and Innovation Centres and Hubs (ENRICH). S konkrétními partnery jsme hledali možnosti spolupráce, které vyústily např. v podání a získání patentu technologie laserového texturování v USA.

V neposlední řadě členové našeho týmu absolvovali školení na významných mezinárodních akcích a získali nebo rozvíjeli dosavadní členství v mezinárodních institucích, které jsou klíčová pro stávající i nastávající úspěšné aktivity.

Delegace Holon Institute of Technology, Izrael 

12. - 14. listopadu navštívila ZČU delegace s Holon Institute of Technology vedená děkanem fakulty Designu profesorem Davidem Rawetem. Zástupci HIT diskutovali na jednotlivých součástech i s vedením univerzity možnosti spolupráce. Byly identifikovány oblasti možné spolupráce. Mezi perspektivní témata, která by měla být nadále rozvíjena patří mezioborové Simulation Based Design. Zástupci výzkumných center ZČU se zajímali i o možnosti sdílení zkušeností v oblasti transferu technologií a komercializace, ve kterých Izrael v celosvětovém srovnání vyniká. Mezi konkrétní výstupy jednání je možné počítat zahájení prací na podání projektu v rámci programu Erasmus +. Mezi oběma institucemi bylo rovněž podepsáno memorandum o spolupráci.

Holon_1

Semináři ENRICH

16. května 2018 se na Západočeské univerzitě v Plzni konal seminář na téma mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji, který v rámci projektu SICIP uspořádalo Projektové centrum ve spolupráci s mezinárodní sítí ENRICH. Seminář vedl Béla Kardon, PhD, ředitel pro VaV z Regional Centre for Information and Scientific Development v Budapešti. Cílem semináře bylo seznámit účastníky s možnostmi spolupráce výzkumných organizací a malých a středních podniků v Evropě na straně jedné a v USA, Brazílii nebo Číně na straně druhé. ENRICH - European Network of Research and Innovation Centres and Hubs in Brazil, China and US mimo jiné nabízí twinnigové pobyty, networkingové akce, symposia, odborné poradenství v otázkách organizace a kultury VaV v dané zemi či trhu a jeho preferencích. Bližší informace na www.enrichcentres.eu.

ENRICH_1

Pozvánka na seminář k podpoře mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji

Projektové centrum ZČU Vás zve na seminář
organizovaný v rámci projektu SICIP
ve spolupráci


s The European Network of Research and Innovation Centres and Hubs (ENRICH),


který se koná 16. května 2018 od 10 hodin
v budově rektorátu ZČU, Univerzitní 8, místnost UR007.


ENRICH je mezinárodní síť založená na základě tří různých projektů podpořených z programu
H2020 (CEBRABIC, ERICENA and NearUS), jejíž cílem je propojovat a podporovat pronikání
evropských aktérů z oblasti vědy, technologií a inovace na významné světové trhy (Brazílie,
Čína a USA), více viz: https://usa.enrichcentres.eu/
Pracovním jazykem semináře bude angličtina.
Zájemci o seminář se mohou hlásit Karolíně Počové, pocova@rek.zcu.cz, do 9. května 2018.

Podrobnosti najdete zde:
http://www.zcu.cz/export/sites/zcu/pracoviste/pc/dokumenty/NearUS_Pozvanka-na-seminar.pdf

Workshop: Technologie a charakteristika žárově stříkaných povlaků

Ve dnech 10. – 11. 4. 2018 proběhl ve Vědeckotechnickém parku v Plzni workshop Technologie a charakteristika žárově stříkaných povlaků pořádaný Šárkou Houdkovou z NTC. Cílem workshopu bylo prezentovat principy a technické aspekty žárově stříkaných povlaků tepelných bariér. V rámci prezentací byly představeny nejnovější technologie žárového nástřiku, jako jsou suspenzní žárové nástřiky, v porovnání s technologiemi již běžně v průmyslu zavedenými. Mezinárodního workshopu se zúčastnili odborníci z České republiky, z evropských zemích i z Číny.  Sérii dvoudenních přednášek zahájil prezident European Thermal Spray Association (ETSA) Lech Pawlowski. Akce se konala pod záštitou ETSA a zúčastnilo se jí 45 specialistů z vědeckých institucích i nadnárodních korporacích.  

SICIP_ZCU_workshop

Prezentace systému organizace a administrace projektů pro turecké ministerstvo pro evropské záležitosti

Tým projektu SICIP ve spolupráci s poradenskou společností EY zorganizovali návštěvu delegace tureckého ministerstva pro evropské záležitosti, kterou vedla ředitelka sekce finanční spolupráce Beyza Turan. 5. října 2017 jsme pro tureckou delegaci připravili prezentaci a shrnutí zkušeností se získáváním a realizací projektů financovaných z prostředků EU. Ředitel projektového centra  ZČU Jaroslav Šíp seznámil účastníky se systémem organizace a administrace projektů a následně Petr Kavalíř prezentoval praktické každodenní zkušenosti s realizací těchto projektů. Zástupci tureckého ministerstva oceňovali  především náš hluboký vhled a otevřenost při sdílení zkušeností ohledně administrace projektů, porovnání s komunitárními programy i komentáře k přeshraniční spolupráci, které dobře doplňovali informace, které slyšeli na Ministerstvu pro místní rozvoj a Centru regionálního rozvoje ČR.

SICIP: prezentace pro turecké ministerstvo

Prezentace odborných znalostí a technologií pro zástupce firmy Cleveland Scott York

Dne 26. 9. 2017 se uskutečnila prezentace odborných znalostí a technologií pro zástupce firmy Cleveland Scott York, která je jednou z renomovaných patentových kanceláří ve Spojeném království. Zástupcům firmy byly představeny technologie s možností aplikace v oborech – doprava/automotive.

Prezentace se zúčastnili zástupci NTC, Fakulty strojní a Fakulty elektrotechnické / RICE. Paní Mgr. Michaela Vlková z Technologického centra prezentovala výzvy z programu H2020 související s danou tématikou.

V rámci rozšíření ochrany duševního vlastnictví laserového texturování konzultovali zástupci NTC  s panem Adrianem Bradleym z Cleveland Scott York optimální postup a trhy, na kterých má smysl tuto metodu využívat. CSY mají zkušenosti s trhy v UK, USA i v dalších zemích. CSY s NTC díky prezentaci A. Bradleyho začali spolupracovat při zajištění ochrany duševního vlastnictví v USA a rovněž spolupracují při zajišťování přímých kontaktů s potenciálními uživateli. Cílem aktivit je rozšíření metody do výroby formou licencování IP. 

Jednání bylo uspořádáno v rámci projektu „SICIP - Podpůrné a informační centrum pro mezinárodní spolupráci v Plzeňském kraji“ spolufinancovaného Evropskou unií.

SICIP: prezentace pro Cleveland Scott York

Seminář k programů EU Erasmus+ a Kreativní Evropa

20. června 2017 se v prostorách Západočeské univerzity v Plzni uskutečnil seminář k programu EU Erasmus+. Účastníci byli informováni o možnostech zapojení se do programů mezinárodní spolupráce. Seminář by zaměřen zejména na projekty spolupráce v oblasti vysokoškolského vzdělávání, znalostních aliancí, budování kapacit či speciálních klíčových akcí Jean Monnet a Sport. Seminář byl organizován ve spolupráci s Domem zahraniční spolupráce a je součástí projektu „SICIP: Podpůrné a informační centrum pro mezinárodní spolupráci v Plzeňském kraji“ spolufinancovaného Evropskou unií (program INTER-EXCELLENCE).

Patička